Rəsmi İrəvanın hərbi cinayətləri.
Bu günədək AZƏRBAYCANIN son 200 illik tarixində,heç bir sərkərdə- nin rəhbərin edə bilmədiyini Qətiyyətli Ali Baş komandan,Prezident İlham Əliyev çox böyük məhrətlə və qəhramanlıqla etdi,düşmən taptağında olan torpaqlarımızı işğaldan azad etdi,sayı 1 (bir) milyon-
dan artıq olan köçkünlərimizi öz torpaqlarına geri qayıtmasını təmin etdi.Ümumiyyətlə son 200 ildə Regionun tarixini izləsək,Ermənistanın işğalçı,mənfur siyasəti səbəbindən neçə müharibə baş verməsini, onların başqa ölkələr üçün neçə təxribat yaratmasını görürük.
Münaqişə yaradıb sonra da kimlərinsə arxasında gizlənən bu xain,
acımasız və faşist millət,başqa xalqların qanının axıdılmasından daima ləzzət almışdır.Fikrimcə işğalçı dövlət olan Ermənistan nəinki Qafqazda,bütün dünyada yad cisim kimi qalmamalıdır.Bu gün Azərbaycan artıq öz torpaqlarını işğaldan azad etmişdir.Ermənistanın törətdiyi hərbi cinayətlər sənədləşdirilməlidir.Belə ki, Azərbaycan artıq törədilən cinayətkar əməllərlə bağlı hüquqi prosedurlara başlamalıdır.Dinc əhalimizə,infrastruktura,dini və mədəni abidələrimizə dəymiş ziyanın təhlilləri aparılmalıdır.Hər bir fakt sənədləşdirilməli və buna uyğun olaraq zəruri addımlar atılmalı-
dır.Bildiyiniz kimi beynəlxalq hüquqa görə dinc əhali,mülki şəxslər,
habelə döyüş qabiliyyəti olmayan şəxslə hədəfə çevrilə bilməz.
Müharibə zamanı yalnız hərbçilər legitim hədəf ola bilər.Gəncənin,
Bərdənin və digər ərazilərimizin hücuma məruz qalması, orada çoxsaylı vətəndaşlarımızın,körpələrin və uşaqların həlak olması,
çoxsaylı mülki obyektlərin məhv edilməsi beynəlxalq humanitar hüquq qaydalarının pozulması deməkdir.Qadağan edilən silahlardan, kasetli bombalardan istifadədə ermənilərin beynəlxalq konvensiyalar
ın tələblərini pozması deməkdir.Emənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasəti çərçivəsində dinc əhalinin, tibb işçilərinin məqsədli şəkildə atəşə tutması onların beynəlxalq hüququn fundamental normalarına, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq və Cenevrə konvensiyalarına məhəl qoymadığını, öz öhdəliklərini aşkarcasına pozduğunu və adi humanizm prinsiplərindən çox uzaq olduğunu növbəti dəfə nümayiş etdirmişdir.
Odur ki,rəsmi İrəvanın cinayət xarakterli hərbi əməllərini bütün dünya bilməli və beynəlxalq hüquq təşkilatları bu məsələyə öz qiymətini ədalətlə verməlidir.
Saatlı "Araz-Şöhrət" şirkətinin
direktor müavini Vüqar Məmmədov.